Motorové pily

Na trhu se vyskytuje obrovské množství druhů řetězových pil a není proto snadné vybrat si tu motorovou pilu, která bude vyhovovat vašim potřebám. Základní dva typy jsou elektrická a benzínová. Elektrická řetězová pila najde uplatnění při menších úpravách dřevin v zahradě a kácení stromů s menším průměrem kmenů. Pro práci v lese se nehodí z několika důvodů. Má menší výkon a zajišťovat napájení elektřinou je v lese značně komplikované. Naopak na zahradě  oceníte její menší hlučnost a nižší pořizovací cenu.

Motorové pily se naopak používají spíše při práci v terénu. Jsou dražší, hlučnější a výkonnější. Jako palivo se používá směs benzínu s olejem, zcela výjimečně se objevují i pily čtyřtaktní.

Řetězové pily se neliší pouze použitým palivem. Existují tři základní třídy:

  • Hoby pily mají objem do 50 cm3 a hodí se zejména pro občasnou práci na zahradě.
  • Farmářské pily se s objemem mezi 50 a 70 cm3 hodí pro ty z nás, kdo potřebují obhospodařovat menší les, staví dům a nebo připravuje palivové dříví na zimu.
  • Profi pily jsou určeny pro profesionály, kteří pracují při těžbě dřeva a podobně. S objemem přesahujícím 70cm3 mají velký výkon, bleskové navýšení rychlosti a dokonalou přesnost.  

Velkou pozornost je nutné přikládat hmotnosti řetězové pily. Rozdíl v ní pocítíte při déle trvající práci, zároveň lehká pila se ovládá snáze a je ovladatelná. Nezanedbatelnou roli hraje i délka lišty. Ta určuje, jak silné dřevo dokáže pila přeříznout.