Kotoučové pily

První okružní pila na světě byla vynalezena v roce 1780 v Anglii. Již o tři roky dříve však byla patentována pila na podobném principu poháněná větrným mlýnem.

Od této doby se proces řezání na okružní pile téměř nezměnil. V naprosté většině případů je disk s pilovými zuby na okraji umístěn svisle a kus dřeva určený k přeříznutí je tlačen vodorovně proti otáčejícímu se disku. Existují také ruční varianty okružní pily, které využívají zejména domácí kutilové nebo lidé pracující ve stavebnictví.

Výhody používání okružní pily:
  • Díky rychle se otáčejícím tenkým zubům má řez ostrou hranu a je tenký.
  • Řez je revný a relativně přesný.
  • Nabízí možnost přesného nastavení hloubky řezu.
  • Používání okružní pily podle pokynů je velice bezpečné.

Dalo by se čekat, že ruční kotoučová pila půjde ve šlépějích své příbuzné ruční vrtačky a začne se vyrábět s akumulátorovým pohonem. Nic takového se neděje z několika důvodů. Prvním je, že kotoučové pily musí mít velký výkon. Ten akumulátor přinese jen stěží, zatímco přímé zapojení do zdroje nabízí výkon jaký je potřeba. Další, mnohem prozaičtější důvod zní: Kotoučovou pilu používají zejména profesionálové. Ti potřebují větší výkon, než kutilové a zároveň nemají problém se zapojováním do rozvodné sítě.